כל מה שרצית לדעת על טיפולי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה ( באנגלית – Reflexology ), או בשמה האחר – "תורת כף הרגל", היא אחד מסוגי העיסוי הפופולריים ביותר כיום. מן הראוי לציין כי מעבר להשפעה הנעימה והמרגיעה של טיפולי רפלקסולוגיה, הרי שמדובר בכלי טיפולי עוצמתי מאין כמוהו. בכוחו של טיפול בעיסוי רפלקסולוגי להעניק למטופל תועלות משמעותיות שהן הרבה מעבר להרגשה הטובה אשר נלווית למסאג' רגיל בכפות הרגליים.

מדובר בטיפול שנותן מענה למגוון של מכאובים ובעיות רפואיות. אלו מכם ששוקלים להזמין טיפול ברפלקסולוגיה, ודאי מגיעים עם הרבה שאלות לגבי התהליך, ביניהן – מה היא בדיוק הרפלקסולוגיה? מה הם היתרונות של שיטת טיפול זו בהשוואה לעיסויים מסוגים אחרים? האם נלוים לרפלקסולוגיה סיכונים או תופעות לוואי שחשוב לדעת עליהם? והאם רפלקסולוגיה היא בעצם רק מילה נרדפת לעיסוי כפות רגליים?

כפי שאתם יכולים להסיק על פי כמות השאלות, בהקשר של טיפולי רפלקסולוגיה יש המון מה ללמוד, אך במאמר זה אנו נתמקד ביסודות של הדברים החשובים באמת שתצטרכו לדעת על רפלקסולוגיה. המשיכו לקרוא כדי ללמוד עוד על אופן הפעולה של הרפלקסולוגיה ולהבין אם מדובר בסוג של טיפול שכדאי לכם לנסות.

 

מהי רפלקסולוגיה? רמז – זה יותר מסוג של עיסוי עבור כפות הרגליים שלך!

רפלקסולוגיה היא סוג של טיפול עיסוי הכרוך בהפעלת לחץ ברמות משתנות על כפות הידיים והרגליים, כדי ליצור הקלה בכאב ויתרונות אחרים במקומות אחרים בגוף. טיפול זה מבוסס על תיאוריה שנקודות שונות בכפות הרגליים של האדם, קשורות לאיברים מסוימים ומערכות שונות בגוף. אנשים העוסקים בטכניקה טיפולית זו נקראים רפלקסולוגים. הרפלקסולוגים מאמינים כי הפעלת לחץ על חלקים ספציפיים בכפות הרגליים של המטופל, מציעה מגוון יתרונות בריאותיים.

הנקודות ברגל עליהן מופעל לחץ נקראות "נקודות רפלקס". כאמור, נקודות אלה תואמות את האיברים והאזורים בגוף (חלקם איברים פנימיים שאין דרך לגשת אליהם באמצעים שאינם כירורגיים ומכאן תועלתה של הרפלקסולוגיה), ולכן אומרים שהטיפול גורם לתגובה מרפאת, ואף מקלה על כמה מחלות.

מה עושה הרפלקסולוגיה?

למרות שהרפלקסולוגיה אינה משמשת לאבחון או ריפוי של מחלות, מיליוני אנשים ברחבי העולם משתמשים בה כדי להשלים טיפולים אחרים כאשר הם מתמודדים עם מצבים כמו חרדה, אסטמה, טיפול בסרטן, בעיות לב וכלי דם, סוכרת, כאבי ראש, תפקודי כליות, PMS וסינוסיטיס.

רפלקסולוגיה עשויה לתרום להפחתת חרדה, לשמש בתור טיפול משלים לטיפול בסרטן, להקל במקרים של כאבי ראש כרוניים, לשפר את תחושת הנינוחות והרגיעה הכללית בקרב מטופלים.
כיצד יודע הרפלקסולוג היכן עליו ללחוץ? ובכן, יש שיטה מוגדרת לטיפול ונקודות הרפלקס נלמדות באמצעות תרשים מיוחד של כף הרגל. על כך נרחיב כמובן בהמשך המאמר.


במה שונה הרפלקסולוגיה מעיסוי כפות הרגליים סטנדרטי?


שני הטיפולים הללו – מסאג' לכפות הרגליים ( Foot Massage ) וכן רפלקסולוגיה אמנם עשויים להיראות דומים, אך ישנם כמה הבדלים עיקריים. עם זאת, נציין כי אין לנו דבר וחצי דבר נגד עיסויים סטנדרטיים לכפות הרגליים – שני סוגי הטיפולים יכולים להועיל מאוד למטופל! אך למטרת ההשוואה – נסביר להלן ההבדלים בין מה שאתם יכולים לצפות לפגוש במהלך עיסוי כפות רגליים לעומת עיסוי בשיטת הרפלקסולוגיה: ראשית, טיפול בעיסוי באופן כללי הוא מניפולציה של רקמות לטובת הרפיה של השרירים, הפגת מתחים ושיפור זרימת הדם. עיסוי יכול לשפר את הבריאות הכללית ואת תחושת הנינוחות והרווחה של האדם.

לעומת זאת, הרפלקסולוגיה עושה שימוש בעיסוי ממוקד ונקודת לחץ כדי להחזיר את זרימת האנרגיה בגוף. מטפל בעיסוי המעניק לכם עיסוי כפות רגליים סטנדרטי, יתמרן שרירים ורקמות רכות אחרות כדי לשפר את זרימת הדם, להקל על כאבים ולרפא פציעות מקומיות באזור הרגל או לגרום להרפיה כללית. ההבדל הוא שבעוד שעיסוי כפות רגליים עשוי להרגיש כמו טיפול ברפלקסולוגיה, רפלקסולוג למעשה יעבוד על אזורים מסוימים כדי לקדם תגובה של ריפוי דווקא באיברים אחרים בגוף המטופל. הטיפול הרפלקסולוגי מתמקד בדרך כלל בכפות הרגליים, אך הוא יכול לכלול גם את כפות הידיים ואזור האוזניים. ישנם יתרונות פוטנציאליים רבים כאשר מדובר בטיפול מסוג רפלקסולוגיה, מה שמוביל אותנו לשאלה הבאה שודאי עולה בראשכם כרגע.


מהיכן מגיעה תורת הרפלקסולוגיה ואיך בעצם שיטת הרפלקסולוגיה עובדת?

למרות ששורשי הרפלקסולוגיה מגיעים ממצרים וסין העתיקה, וויליאם ה. פיצג'רלד, רופא אף, אוזן וגרון, הציג מושג זה של "טיפול אזורי" בשנת 1915. הפיזיותרפיסט האמריקני יוניץ' אינגרם פיתח את תורת הטיפול האזורי בשנות השלושים של המאה העשרים, לכדי מה שמכונה רפלקסולוגיה מודרנית.

רפלקסולוגיה היא הפעלת לחץ מדוד בנקודות ואזורים ספציפיים בכפות הרגליים, הידיים או האוזניים. כפי שציינו, רפלקסולוגים מאמינים שנקודות הרפלקס הללו תואמות את איברי ומערכות הגוף השונים, וכי לחיצה עליהם יוצרת יתרונות שתורמים לבריאותו של האדם. לדוגמא, רפלקסולוגיה גורסת כי נקודה ספציפית בקשת כף הרגל משפיעה על שלפוחית ​​השתן. כאשר רפלקסולוג משתמש באגודלים או באצבעות כדי להפעיל לחץ בעוצמה מוגדרת על אזור זה, הדבר עלול להשפיע על תפקוד שלפוחית ​​השתן.

כלומר, התיאוריה הבסיסית העומדת מאחורי הרפלקסולוגיה היא שיש נקודות או "אזורי רפלקס" מסוימים בכפות הרגליים והידיים שקשורים באופן אנרגטי לאיברים ולחלקי גוף ספציפיים דרך תעלות אנרגיה בגוף. על ידי הפעלת לחץ על אזורי רפלקס, אומרים כי רפלקסולוג מסיר חסימות אנרגיה ומקדם בריאות באזור הגוף הקשור לנקודה המטופלת. להלן כמה דוגמאות לאזורי רפלקס וחלקי הגוף המתאימים להם:

 • קצות אצבעות הרגליים משקפות את הראש
 • הלב והחזה מטופלים סביב כרית כף הרגל
 • נקודות האנרגיה של הכבד, הלבלב והכליה נמצאות בקשת כף הרגל
 • גב תחתון ומעיים הם אזור שמטפלים בו בכיוון העקב

לדברי רפלקסולוגים, לחץ על נקודות הרפלקס עוזר גם לאזן את מערכת העצבים ומעורר שחרור של אנדורפינים המסייעים להפחתת כאב ולחץ.

עם זאת, ישנן כמה תיאוריות שונות לגבי אופן הפעולה של הרפלקסולוגיה

ברפואה הסינית המסורתית

הרפלקסולוגיה נשענת על האמונה הסינית העתיקה ב"צ'י" – או: "אנרגיה חיונית." על פי אמונה זו צ'י זורם בכל אדם. כאשר אדם מרגיש לחוץ, גופו חוסם את אנרגיית הצ'י. זה יכול לגרום לחוסר איזון בגוף שמוביל למחלה. הרפלקסולוגיה שמה לה למטרה לשמור על צ'י זורם בגוף, לשמור עליו מאוזן וללא מחלות. ברפואה הסינית חלקי גוף שונים תואמים את נקודות הלחץ השונות על הגוף. רפלקסולוגים משתמשים במפות של נקודות אלה בכפות הרגליים, הידיים והאוזניים כדי לקבוע היכן עליהם להפעיל לחץ. הם מאמינים שהמגע שלהם מעביר אנרגיה הזורמת בגופו של אדם עד שהוא מגיע לאזור הזקוק לריפוי.

תורת ההשתקפות

זו היא אמונה נוספת שמשתמשים בה כדי להסביר כיצד פועלת הרפלקסולוגיה. תיאוריה זו גורסת כי הגוף מכיל 10 אזורים אנכיים. כל אזור מכיל חלקי גוף שונים ומתאים לאצבעות ובבהונות ספציפיות. העוסקים בתורת ההשתקפות מאמינים כי נגיעה באצבעות רגליים ובבהונות אלה מאפשרת להם לגשת לכל חלק בגוף באזור מסוים.

תיאוריות אחרות 

בשנות התשעים של המאה ה – 19 גילו מדענים בריטים שעצבים מחברים בין העור לבין האיברים הפנימיים. הם מצאו כי מערכת העצבים כולה של הגוף נוטה להסתגל לגורמים חיצוניים, כולל מגע. מגע של רפלקסולוג עשוי לעזור להרגיע את מערכת העצבים המרכזית, לקידום הרפיה ויתרונות אחרים ממש כמו כל סוג של עיסוי. אחרים מאמינים כי המוח יוצר כאב כחוויה סובייקטיבית. לפעמים המוח מגיב לכאב פיזי. אך במקרים אחרים כאב עלול להווצר בתגובה למצוקה רגשית או נפשית. יש הסבורים כי רפלקסולוגיה יכולה להפחית כאבים באמצעות מגע מרגיע, מה שעשוי לעזור בשיפור מצב הרוח של האדם המטופל ולהפחתת לחץ.

 

מהן נקודות הלחץ ברפלקסולוגיה? על מפות רגליים רפלקסולוגיות

רפלקסולוגים משתמשים בתרשים רפלקסולוגיה הידוע בכינוי "מפות רגליים" כדי להנחות את עבודתם. כף רגל שמאל תואמת את האיברים שנמצאים בצד שמאל של הגוף וכף רגל ימין לאיברים בצד ימין. בעוד שרפלקסולוגיה משתמשת ברפלקסים שנמצאים בתבנית מוגדרת הדומה לצורת גוף האדם בכפות הרגליים, הידיים והאוזניים החיצוניות, אקופרסורה משתמשת ביותר מ- 800 נקודות רפלקס שנמצאות לאורך קווי אנרגיה ארוכים ודקים הנקראים מרידיאנים שרצים לאורך כל גוף.

רפלקסולוג ישתמש בתרשים מסוג זה במהלך הטיפול הרפלקסולוגי. רפלקסולוגים עובדים לפעמים גם על הידיים או האוזניים של המטופל כדי לעורר הרפיה, אך רפלקסולוגיה בכף הרגל היא הטיפול הנפוץ ביותר.
המפה הרפלקסולוגית יש מקום למעשה לכל איבר או מערכת בגוף. לסיכום, רפלקסולוג יכול לטפל בחלקים מסוימים בגופך על ידי מיקוד הלחץ שהוא מפעיל באזור כף הרגל, כף היד או האוזן.

 

אבל מה הרפלקסולוגיה עושה לנו בגוף בעצם?

הרפלקסולוגיה בדרך כלל מרגיעה ועשויה לסייע בהפגת מתחים. כפי שכבר ציינו, התיאוריה העומדת מאחורי הרפלקסולוגיה היא כי אזורי כף הרגל תואמים את האיברים והמערכות של הגוף. על פי ההערכה, לחץ המופעל על כף הרגל מביא לרגיעה וריפוי לאזור המתאים בגוף.

להלן רשימה של יתרונות פוטנציאליים אשר מיוחסים לטיפול הרפלקסולוגי:

 • מנקה את הגוף מרעלים
 • מחזק את מערכת החיסון
 • ממריץ את זרימת הדם
 • מקדם ריפוי
 • מאזן אנרגיה

מעבר לרשימה כללית זו, רפלקסולוגיה יכולה לתת מענה לכל דבר, החל מכאבי ראש ועד בעיות בסינוסים ועד בעיות בבטן. אם חווים בטיפול רפלקסולוגי רגישות או אי נוחות כאשר מגרים אזור מסוים ברגל / ביד  / באוזן, זה בדרך כלל מעיד על חולשה או חוסר איזון בגוף בתוך האיבר המקביל.  בעזרת שימוש בלחץ חוזר ונשנה או מניפולציה של קצות העצבים, רפלקסולוגיה יכולה לסייע בפינוי כל ערוצי האנרגיה החסומים בגוף. אומרים שהיא עושה זאת באמצעות המרצת זרימת הדם, חומרים מזינים ודחפים עצביים. טיפול מסוג זה משפר בסופו של דבר את הבריאות הכללית ואת האיזון בגוף ובנפש.

עבור אילו סוגים של בעיות רפואיות טיפולי רפלקסולוגיה יכולים להועיל?

להלן רשימה של נושאים בריאותיים שכיחים שניתן לתת להם מענה באמצעות טיפולי רפלקסולוגיה:

 • מצבי לחץ ומתח
 • כאבי ראש ומיגרנות
 • הפרעות עיכול
 • דלקת פרקים
 • נדודי שינה
 • חוסר איזון הורמונלי
 • פציעות ספורט
 • הפרעות וסת, כמו תסמונת קדם וסתית (PMS)
 • בעיות עיכול, למשל עצירות
 • טרשת נפוצה
 • כאב גב

כפי שאתם יכולים להתרשם, ניתן להשתמש ברפלקסולוגיה לטיפול בשלל סוגיות בריאותיות, מכאבי גב ודלקת פרקים וכלה במיגרנות ובבעיות הורמונאליות של נשים, כמו כאבי ביוץ וכאבי מחזור. רפלקסולוגיה תחזק את מערכת החיסון, תמנע מחלות נוספות ותפיח מחדש חיים בגופך כדי לגרום לך להרגיש מאוזנת, חיובית ומלאת אנרגיה.

יתרה מכך, הרפלקסולוגיה משמשת גם לטיפול לאחר ניתוחים וסיוע בהתאוששות מהם.
סקירה משנת 2015 שפורסמה בטיפול אינטגרטיבי בסרטן גילתה כי עיסוי רפלקסולוגיה יעיל יותר להקלה על כאבי סרטן וכאבים הקשורים לניתוח הסרת גידולים סרטניים מאשר עיסוי בגוף או עיסוי ארומתרפי.

האם רפלקסולוגיה מועילה גם לזירוז חילוף החומרים וירידה מואצת במשקל?

אנשים רבים אשר מגלים התענינות בטיפולי רפלקסולוגיה מעלים לעתים קרובות את השאלה האם רפלקסולוגיה יכולה לסייע גם לירידה במשקל באופן טבעי. ובכן, רפלקסולוגיה היא טיפול עתיק ולא פולשני המביא איזון לגוף ובהחלט יכול לתרום בין השאר להפחתת משקלם של המטופלים בטכניקה זו, בצורה טבעית.

אך באיזה אופן תורמת הרפלקסולוגיה לירידה במשקל? יש הרבה נקודות עיסוי קלות בכל גופך בהן המטפל יכול להפעיל לחץ בעזרת האצבעות כדי לסייע בירידה במשקל. טכניקה זו ניתנת גם לישום באופן עצמאי! הפעל לחץ עדין על המרווח שבין שפתך העליונה לאף. ניתן בנוסף גם לעסות נקודה זו בתנועה סיבובית במשך 2 – 3 דקות כל יום כדי לעורר את חילוף החומרים.

באיזו תדירות מומלץ לעבור טיפולים רפלקסולוגיים?

אם אתה מנסה לטפל במצב מסוים, עליך לתזמן את הפגישות הרפלקסולוגיות לתדירות של אחת לשבוע. כדאי לשמור על אותו לוח זמנים וליהנות מהטיפולים שלך באותו יום בכל שבוע במשך כארבעה עד שישה שבועות. ישנם מטופלים אשר נהנים כל כך מטיפולי הרפלקסולוגיה שלהם, שהם שואלים את המטפל או המטפלת שלהם האם מותר להם לעבור טיפול רפלקסולוגי מדי יום ביומו.

התשובה היא כי רפלקסולוגיה טובה להפליא לבריאות האדם והיא מרגיעה מאוד כך שתרגישו בהבדל גדול גם לאחר טיפול אחד. רפלקסולוגיה היא חוויה מאוד אישית עבור כל לקוח והתוצאות הן כמובן שונות מאדם לאדם. עם זאת, לשמירה על בריאות טובה – ההמלצה הגורפת היא כאמור לקבוע טיפול רפלקסולוגי של אחת לשבוע באופן קבוע.


מהם היתרונות הפוטנציאליים של הרפלקסולוגיה
?

ידוע כי רפלקסולוגיה מועילה לכאבי גב כרוניים ואקוטיים כאחד, אך היא גם טובה להפחתת לחץ, אשר לעיתים עלול להחמיר את תפיסת הכאב של אנשים. הרפלקסולוגיה מפחיתה לחץ ומגבירה את הרווחה הרגשית.

בנוסף לכך, הרפלקסולוגיה מקושרת ליתרונות פוטנציאליים רבים, אך רק מעטים מהם הוערכו במחקרים מדעיים.

עד כה ישנן עדויות מוגבלות לכך שרפלקסולוגיה עשויה לעזור ל:

 • הפחתה של מתח וחרדה
 • הפחתת כאב
 • שיפור במצב הרוח
 • לשפר את הרווחה הכללית

כמו כן, מטופלים דיווחו כי הרפלקסולוגיה עזרה להם:

 • לחזק את המערכת החיסונית שלהם
 • להילחם בסרטן
 • להתגבר על הצטננות ודלקות חיידקיות
 • להעביר גודש בסינוסים
 • להתאושש מבעיות גב
 • לטפל בחוסר איזון הורמונלי
 • להגביר את הפוריות
 • לשפר את העיכול
 • להקל על כאבי מפרקים
 • לטפל בבעיות עצבים (נוירופתיה היקפית)


האם יש גם חסרונות לקבלת טיפולים ברפלקסולוגיה או מקרים בהם הם עשויים להזיק למטופל?


החסרונות / המגבלות של הטיפול ברפלקסולוגיה הם כדלקמן: הרפלקסולוגיה אינה יכולה להועיל או עלולה אף להזיק במקרים מסוימים. לדוגמא, הפעלת לחץ בנקודת לחץ שגויה בגוף לא תביא להקלה בבעיה שהמטופל מבקש לה מזור, אך זה עשוי להוביל להחמרה של בעיה אחרת.

באשר לסוגיה האם טיפולי רפלקסולוגיה עשויים לגרום לבעיות בגוף המטופל, התשובה הינה כי באופן כללי, רפלקסולוגיה נחשבת כבטוחה ואינה גורמת לתופעות לוואי רבות. מכיוון שרוב האנשים מרגישים נינוחים לאחר טיפול המטופל כן עלול להרגיש מעט מסוחרר. יש אנשים שאומרים כי רגליהם מרגישות רגישות לאחר מכן, לאחרים יכולה להיות תגובה רגשית או צורך להשתין לעיתים קרובות יותר.

 

אילו תופעות לוואי עשויות להיות לטיפולי רפלקסולוגיה בכל זאת ולמי כדאי להימנע מהם?

כאמור, הרפלקסולוגיה בדרך כלל אינה גורמת לתופעות מזיקות לטווח הארוך כל עוד ננקטים אמצעי זהירות הכרחיים עם חולים הסובלים ממצבים רפואיים מיוחדים כמו הפרעת קרישי דם, סרטן ואי ספיקת לב. לכל אדם מערכת גוף שונה ולכן התוצאות מטיפול רפלקסולוגיה עשויות להשתנות מאדם למשנהו.

למען בטיחותכם, תובא להלן סקירה של תופעות הלוואי האפשריות בטיפולים רפלקסולוגיים ומספר כללי בטיחות שנועדו לסייע לכם להמנע מהן או לטפל בהן ביעילות במידה והן מופיעות בעקבות הטיפול שלכם ברפלקסולוגיה. לתשומת לבכם, במידה ואתם נמנים על אחת מקבוצות המקרים שלפניכם, למען השמירה על בריאותכם עליכם להימנע לחלוטין מקבלת טיפול רפלקסולוגי:

 • אנשים הסובלים מכיבים בכף הרגל
 • מטופלים עם פציעה טריה או כיבים מזוהמים
 • בעלי פצעים בכף הרגל או בקרסול
 • אנשים הסובלים מגאוט או דלקת מפרקים ניוונית (המשפיעים על הקרסול או כף הרגל)
 • פציינטים עם מחלת לב וכלי דם או בעיות במחזור הדם
 • אנשים עם סוכרת
 • מי שסובל מאבני מרה, אבנים בכליות, או סוגים מסוימים של סרטן.
 • גם נשים בהריון צריכות להימנע מרפלקסולוגיה.

למרות שאסור להשתמש ברפלקסולוגיה כטיפול במצבים מסוימים, זה יכול להיות טיפול מרגיע לכפות הרגליים שלך עם יתרונות רבים עבור כל חלקי הגוף. רק הקפידו למצוא רפלקסולוג מיומן ובדקו עם הרופא המטפל שלכם כדי לראות אם זה מתאים למצבכם. בנוסף, הקפידו לתת לרפלקסולוג היסטוריה בריאותית מלאה ומדויקת. זה לא סותר כמובן את העובדה שכדאי תמיד להתייעץ עם נותן הטיפול העיקרי שלכם לפני שתנסו משהו חדש, כולל רפלקסולוגיה.

מה אומרים המחקרים לגבי טיפול בעזרת רפלקסולוגיה?

לצערנו, עדיין אין מספיק מחקרים העוסקים בנושא של רפלקסולוגיה וקיימות סתירות בין תוצאות המחקרים המעטים שכן נעשו. מחקר שבוצע בשנת 2014 הציג את המסקנה כי רפלקסולוגיה אינה טיפול יעיל לכל מצב רפואי, אם כי יש לטיפול זה ערך מסוים כטיפול משלים שיעזור להפחית את הסימפטומים ולשפר את איכות חייו של המטופל, בדומה לעיסוי.

 

מבט על מחקרים אחרים על השימוש ברפלקסולוגיה לניהול כאבים וחרדות

רפלקסולוגיה לטיפול בכאבים

במחקר שנערך במהלך 2011 במימון המכון הלאומי לסרטן, מומחים בדקו כיצד טיפולים ברפלקסולוגיה השפיעו על 240 נשים עם סרטן שד מתקדם. כל הנשים עברו טיפול רפואי, כמו כימותרפיה. המחקר מצא כי רפלקסולוגיה סייעה להפחית חלק מהתסמינים שלהן, כולל קוצר נשימה.

המשתתפות דיווחו גם על שיפור באיכות החיים. אבל זה לא השפיע על הכאב. מומחים בדקו גם את השפעות הרפלקסולוגיה על כאב בקרב נשים הסובלות מתסמונת קדם וסתית (PMS) – החוקרים בדקו את ההשפעות של רפלקסולוגיה על האוזניים, הידיים והרגליים על 35 נשים שדיווחו על כאבים הורמונליים טרום וסתיים, והם מצאו כי הנשים שקיבלו טיפולים חודשיים ברפלקסולוגיה דיווחו על פחות ופחות תסמיני PMS לעומת הנשים שלא. עם זאת, קחו בחשבון שמחקר זה היה קטן מאוד ונעשה לפני עשרות שנים. יש צורך במחקרים גדולים יותר וארוכי טווח בכדי להבין היטב האם רפלקסולוגיה אכן מסייעת להפחתת הכאב.

רפלקסולוגיה לטיפול בחרדה

במחקר קטן אחד אשר נערך בשנת 2000, החוקרים בדקו את ההשפעות של טיפול רפלקסולוגיה של כ – 30 דקות על אנשים המטופלים בסרטן שד או ריאה. אלה שקיבלו טיפול רפלקסולוגיה דיווחו על רמות חרדה נמוכות יותר מאלו שלא קיבלו טיפול רפלקסולוגי.

במחקר שנערך בשנת 2014 אשר היה מחקר מעט גדול יותר בהשוואה לקודמו, החוקרים העניקו לאנשים שעברו ניתוח לב טיפול ברפלקסולוגיה של כ – 20 דקות, פעם ביום במשך ארבעה ימים. הם גילו כי אלו שקיבלו את הטיפול ברפלקסולוגיה דיווחו על רמות חרדה נמוכות משמעותית מאלו שלא עשו זאת. המסקנה היתה כי מגע של אדם אחר הוא פעולה מרגיעה, אכפתית ומפחיתה חרדה עבור רוב האנשים.

האם זה בטיחותי לכל אחד לנסות רפלקסולוגיה?

באופן כללי, רפלקסולוגיה בטוחה מאוד, אפילו לאנשים החיים עם מצבים בריאותיים רציניים. זה לא פולשני ומדובר בטיפול שנעים ונוח לקבל, אז בהחלט כדאי לנסות אם זה משהו שאתם מעוניין בו.
עם זאת, חשוב לדבר תחילה עם הרופא הקבוע שלכם אם יש לכם היסטוריה של אחת מבעיות הבריאות הבאות:

 • בעיות במחזור הדם בכפות הרגליים
 • קרישי דם או דלקת בעורקי הרגליים
 • גאוט
 • כיבים בכף הרגל
 • זיהומים פטרייתיים
 • פצעים פתוחים בידיים או ברגליים
 • בעיות בבלוטת התריס
 • אפילפסיה
 • ספירת טסיות דם נמוכה או בעיות דם אחרות, שיכולות לגרום לך לחבלות ולדמם ביתר קלות

ייתכן שתוכלו בכל זאת לנסות רפלקסולוגיה גם אם אתם סובלים מאחת מהבעיות הללו, אך סביר להניח שתצטרכו לנקוט בכמה אמצעי זהירות כדי להימנע מתופעות לוואי לא רצויות.

מן הראוי להזכיר כי ללא קשר לבעיות רפואיות קיימות, גם בקרב אנשים בריאים יש מטופלים שמדווחים על תופעות לוואי קלות לאחר טיפול ברפלקסולוגיה, כולל: סחרחורת קלה /  רגליים רגישות / תחושת אי יציבות רגשית וכדומה. אך מדובר בתופעות לוואי לטווח הקצר הנוטות להיעלם זמן קצר לאחר הטיפול.

 

האם ניתן להשתמש ברפלקסולוגיה לטובת זירוז לידה?

אם את בהריון, דאגי לספר זאת לרפלקסולוג לפני הטיפול, מכיוון שנקודות לחץ בידיים וברגליים עשויות לגרום לך להתכווצויות. אם את מנסה להשתמש ברפלקסולוגיה כדי לגרום ללידה, עשי זאת רק באישור הרופא שלך! קיים סיכון ללידה מוקדמת, ותינוקות נולדים בריאים יותר אם הלידה מתרחשת לאחר 40 שבועות של ההיריון.

 

מה בעצם חווה המטופל במהלך טיפול בשיטת הרפלקסולוגיה?

אוקיי, אז אתם מוכנים להזמין עיסוי רפלקסולוגיה. מעולה אך יש הרבה דברים שחשוב לדעת על הזמנת טיפול כזה ואיך הוא מרגיש למטופל. אנו נסקור את כל מה שאתם צריך לדעת על התהליך כך שלא יהיו הפתעות: אורכו של טיפול רפלקסולוגי טיפוסי הוא החל מ – 30 ועד 60 דקות והוא מתחיל במילוי של טופס הצהרת בריאות והיסטוריה רפואית.

לאחר מכן תיערך מול המטפל התייעצות לגבי מצב בריאותכם ואורח החיים שאתם מקיימים. בתחילת הפגישה הראשונה שלכם, המטפל יבצע ייעוץ יסודי בנושא בריאות, תזונה ואורח חיים. הרפלקסולוג ישתמש במידע כדי להתאים אישית את הטיפול לצרכים שלכם. למשל, הטיפול יכול להיות מותאם להקלה בסוגיות כמו עצירות, כאבי ראש מתח או בעיות שינה.

לקראת הטיפול ייתכן שתתבקשו להסיר את הנעליים והגרביים שלכם ולשבת בנוחות על כסא שכיבה או על שולחן עיסוי. הרפלקסולוג יעריך את כפות הרגליים שלכם ויעורר נקודות שונות לזיהוי אזורי רגישות או מתח.

במהלך הטיפול שלכם אתם תשארו לבושים במצב של ישיבה או שכיבה. המטפל ישפשף, ויפעיל רמות שונות של לחץ על נקודות שונות על כפות הרגליים או הידיים שלכם (לפעמים גם על תנוכי האוזניים). המטפל עשוי להתרכז באזורים ספציפיים להקלת מחלות. לדוגמה, אם יש לך בעיות בסינוסים, הוא או היא יתמקדו בבהונותיך. אך המטפל עשוי לעבוד גם על כף הרגל כולה בכדי לחזק את כל מערכות הגוף.

יתכן כי המטפל יעשה שימוש בתנועות מהירות ועיסוי לחימום הידיים והרגליים שלכם. לחץ האצבע או האגודל מוחל אז על כף הרגל בטכניקות רפלקסולוגיה. ניתן להשתמש בקרם או בשמן, והרפלקסולוג יכול להשתמש גם במכשירים כמו כדורים, מברשות ועוד.

הרשמים של מטופלים במסגרת מפגשי רפלקסולוגיה משתנים מתחושה כללית של רגיעה, לתחושת "קלילות" או עקצוצים בגוף, כמו גם תחושות של חום, תחושת "פתיחה", או "אנרגיה עוברת" מהלחץ של המטפל אל אזור או איבר ספציפי לגוף.

ומה אמורים להרגיש לאחר הטיפול הרפלקסולוגי? מטופלים מדווחים על תגובות שונות לאחר הטיפול ברפלקסולוגיה, למשל: אתם עלולים לחוות תחושות של נמרצות ואנרגטיות, ורגשות מועצמים, הקלה מכאבים או בעיות רפואיות אחרות, או דווקא תסמינים כמו עייפות ושינה משופרת.

 

אני סובלת מחרדה – האם יש סיכוי שטיפולי רפלקסולוגיה יוכלו להקל עליי בהיבט הזה?

רפלקסולוגיה עשויה לעזור לך להרגיש פחות לחוצה, רגועה יותר ומלאת אנרגיה.
אמנם יש צורך במחקרים נוספים כדי לבדוק אם לרפלקסולוגיה יכולה להיות השפעה ישירה על מצבים ספציפיים, אך על סמך מה שאנו יודעים עד כה, טיפול זה עשוי להקל על חרדה בקרב אנשים שעברו ניתוחי לב, הסרת גידולים סרטניים או לידה טראומטית.

כיצד מומלץ להיערך לטיפול רפלקסולוגי – על מה רצוי להקפיד וממה כדאי להימנע לפני ואחרי?


מטופלים רבים תוהים לפני הטיפול הראשון שלהם ברפלקסולוגיה, איך אמורים להתכונן לטיפול מסוג זה, האם מותר לשתות ולאכול בסמוך למועד הטיפול, מה אמורים ללבוש לטיפול, ועוד שאלות רבות שמלוות את הפעם הראשונה. אל חשש! עקבו אחר ההמלצות שלהלן ואנו מבטיחים כי תוכלו להפיק את המירב מטיפול הרפלקסולוגיה הראשון שלכם:

ביגוד 

לעולם לא תתבקשו להתפשט בטיפול רפלקסולוגיה. הבגד היחיד שיש להסיר הוא גרביים או גרביונים והנעליים שלכם. מה שכן, עדיף ללבוש בגדים נוחים ומשוחררים כך שתרגישו רגועים.

אכילה

המתינו שעה לפחות לאחר העיסוי הרפלקסולוגי לפני שאתם צורכים מזון.

שתיה

שתו מים לאחר הטיפול בכדי לסייע בפינוי של רעלים והצטברות חומצות חלב שהם תהליכים שקורים במהלך העיסוי.

תזמון

אל תטופלו בעיסוי רפלקסולוגי אם אתן בהריון. נסו במקום זאת עיסוי טרום לידה.

בטיחות

התייעצו תחילה עם רופא אם יש לכם בעיות בכף הרגל, פציעה או מחלה בכלי דם הקשורים לקרישים או דליות.

במה שונה הרפלקסולוגיה מעיסוי, רייקי או דיקור?

אנשים רבים מבלבלים בין רפלקסולוגיה לעיסוי, רייקי או דיקור, אך ישנם הבדלים מהותיים בין טיפולים אלו. מטפלים בעיסוי מתמרנים אזורים גדולים יותר של רקמות רכות בגוף בזמן שרפלקסולוגים מפעילים לחץ על נקודות ספציפיות בכפות הרגליים, הידיים והאוזניים. שלא כמו עיסוי או רפלקסולוגיה, רייקי אינו כרוך במניפולציה או לחץ פיזי כלשהו, ​​אלא במקום זאת נהוג שהמטפל נוגע במטופל במגע קל כדי לעבוד עם שדה האנרגיה העדין שמקיף את הגוף.

יתרה מכך, בעוד שדיקור ורייקי, כמו רפלקסולוגיה, משתמשים בנקודות רפלקס על הגוף כדי להשפיע על חלקים אחרים בגוף, הנקודות אינן זהות והדיקור משתמש בנקודות על כל הגוף ולא רק באזור כף היד, כף הרגל והאוזן. אמנם מדובר בפרקטיקות שונות לחלוטין, אך דבר אחד המשותף לכולן הוא שלעתים משתמשים בהן כדי לעזור בניהול תסמינים הקשורים למתח.

האם טיפולי רפלקסולוגיה הם טיפולים כואבים?

רפלקסולוגיה תכאב לרוב כאשר מטפלים בנקודות רפלקס ברגל שקשורות לאזורים עם חסימת אנרגיה בגוף. עם זאת, המצב באזורי ההשתקפות (האיברים המקבילים בגוף) לרוב משתפר לאחר כמה מפגשי רפלקסולוגיה, וכך גם הכאב בנקודות הרפלקס המקבילות בכפות הרגליים. בכל מקרה, ניתן לצפות כי רפלקסולוג מיומן הבקיא במלאכתו, ידע להתאים את הלחץ שהוא מפעיל לרמות הכאב של כל מטופל.


כמה עולה טיפול של עיסוי רפלקסולוגיה?


בדומה לכל טיפול בספא או טיפול בעיסוי, המחירים לרפלקסולוגיה ישתנו מספא לספא.
עם זאת, התמחור דומה לרוב לעיסוי מסורתי. המחיר לטיפול רפלקסולוגיה בן 30 דקות נע סביב ה – 80 ש"ח בממוצע והמחיר עולה כשמדובר בטיפולים של 45 או 60 דקות ומשתנה בהתאם לרמת הקליניקה או מרכז הספא בו אתם מטופלים.

עיסוי רפלקסולוגיה פשוט יכול להיות כל מה שצריך כדי להחזיר את הנפש והגוף למסלול. אך אינכם חייבים בהכרח להזמין טיפול מלא – אם כי מי שעומדים לרשותו הזמן והכסף יפיקו מטיפול בידי רפלקסולוג מקצועי תועלת רבה. אם התקציב שעומד לרשותכם מוגבל, אתם יכולים להעניק לכפות רגליכם או כפות הידיים שלכם טיפול רפלקסולוגי ביתי בשיטת עשה זאת בעצמך בבית. איך עושים זאת? ישנם מדריכים רבים מספור ברחבי הרשת. פשוט הקלידו בגוגל: "איך עושים רפלקסולוגיה עצמית?".

 

על מה מומלץ להקפיד לאחר שמקבלים טיפול ברפלקסולוגיה?

לאחר הטיפול הרפלקסולוגי מטופלים חשים בדרך כלל רגועים לחלוטין. בעקבות הטיפול יש להניח כי תזכו לחוות רוגע ותחושת רווחה, הקלה על מתחים גופניים ורגשיים. זאת בזכות תרומתו של הטיפול לזרימת דם משופרת בגוף שלכם  אשר מותירה את כל מערכות גופכם בתפקוד מלא ומחזירה אותך אל המצב הטבעי המאוזן שלהן. במידה ושאלתם את עצמכם האם מותר לעשות ספורט לאחר טיפול רפלקסולוגי? אז באופן כללי, בדרך כלל זה בסדר לעשות קצת אימונים קלים, כמו הליכה או ריצה קלה לאחר קבלת עיסוי רפלקסולוגי.

רפלקסולוגיה
בשורה התחתונה – רפלקסולוגיה, האם זה באמת עובד?

רפלקסולוגיה אולי אינה נתפסת בתור טיפול רפואי מוכח מדעית למחלות, אך מחקרים מראים כי זהו טיפול משלים מועיל שיעזור להפחית את הסימפטומים ולשפר את איכות חייו של המטופל, בדומה לעיסוי מסוגים אחרים. בנוסף, דיווחים ממטופלים בשיטה מעידים על כך כי הרפלקסולוגיה טובה במיוחד למצבים של מתח וחרדה. עבור מרבית האנשים רפלקסולוגיה, היא בדרך כלל חוויה מרגיעה מאוד. רוב האנשים מרגישים רגועים ונינוחים לאחר פגישת טיפול ברפלקסולוגיה. לעיתים, אנשים חשים בחילה, ישנוניות, ושינויים במצב הרוח, אך אלו חולפים בתוך זמן קצר מן הטיפול, והתועלות – נשארות.

מן הראוי לחדד כי רפלקסולוגיה לא אמורה להיות כואבת. אם אתם חשים אי נוחות, הקפידו לספר זאת לרפלקסולוג שמטפל בכם. הוא או היא צריכים לעבוד איתכם במסגרת אזור הנוחות שלכם. זה אמנם נכון כי אזורים מסוימים עשויים להיות רגישים או כואבים, והרפלקסולוג עשוי להקדיש זמן נוסף לנקודות אלה. אולם הכאב אמור לפחות עם הפעלת הלחץ על האזור.

אם אתם מעוניינים בטיפולים בשיטת הרפלקסולוגיה, אנו ממליצים כי תחפשו רפלקסולוג מיומן שיש לו המלצות רבות ממטופלים אחרים ותעודות הסמכה לעיסוק ברפלקסולוגיה. חשוב כאמור לשוחח עם הרופא הקבוע שלכם אם יש לכם בעיות רפואיות או אילוצים רפואיים רציניים, לפני שתזמינו טיפול.

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים עכשיו!
לפני ואחרי ניתוח השתלת שיער
השתלת שיער בטורקיה

השתלת שיער בטורקיה הפכה בשנים האחרונות לאחד הטרדנים החזקים והמוצלחים בעולם ולישראלים בפרט. אלפי מטופלים מכל העולם מגיעים לטורקיה בכדי לעבור השתלת שיער תודות למעצמת השיער העולמית שהתפתחה שם. מבחינתנו הישראלים, שידועים כבעלי נטיית התקרחות, זוהי בשורה של ממש. אם גם אתם רוצים להנות משיער מלא – הגעתם למקום הנכון.

צפו בסרטון כדי לדעת יותר
טיפולי זקיקי שיער
נגן וידאו
איך זה עובד?
01
יוצרים איתנו קשר

ניתן ליצור קשר בטלפון 077-997-0271 או בהשארת פרטים לחזרה.

02
אבחון מקצועי

אתם תצטרכו לשלוח לנו תמונות מחמישה זוויות שונות, ואנו נאבחן אותם על ידי גורם מקצועי.

03
יוצאים לדרך

לאחר שיהיה לנו את כל הפרטים אתם תקבלו הצעת מחיר הכוללת הכל החל מבית מלון לשהייה בטורקיה, טיסות וכל מה שצריך. ולאחר שאתם מאשר אנו יוצאים לדרך.

שיהיה בהצלחה!