כל מה שרצית לדעת על עיסוי תאילנדי – הטכניקה, היתרונות ולמה לצפות

עיסוי תאילנדי ( Traditional Thai Massage ) או בשמו האחר – מסאז' תאילנדי מסורתי, הוא טיפול ממריץ ומאזן בצורה בלתי רגילה. כדי לגלות יותר על מקורות הטכניקה של מסאג' תאילנדי, היתרונות והתועלות הגלומים בו ועל מה שניתן לצפות מעיסוי תאילנדי, הכנו עבורכם את המדריך הבא.
המשיכו לקרוא ותגלו את כל מה שאתם צריכים לדעת על טכניקת העיסוי התאילנדי לפני שאתם מרימים טלפון לספא וקובעים את הטיפול הבא שלכם.


עיסוי תאילנדי – מהיכן השיטה הגיעה ומהי המשמעות ההיסטורית שלה

העיסוי התאילנדי הוא שיטה טיפולית עתיקה שמקורה במזרח הרחוק ומוכרת בעולם כבר למעלה מ – 1700 שנים. טכניקת המסאג' התאילנדי נחשבת בתור אמנות ריפוי עתיקת יומין שמקורותיה נטועים בשילוב בין מספר טכניקות טיפוליות ממקורות שונים במזרח:

  • הרפואה האירוודית שמקורה בהודו
  • ה -"אנמה" – שיטת העיסויים סינית
  • האקופרסורה – טכניקת טיפול בעזרת נקודות לחיצה, המבוססת על עקרונות הדיקור הסיני
  • עקרונות היוגה

כל השיטות הללו אוגדו בתאילנד לכדי מתודה טיפולית אחת אותה אתם מכירים בתור עיסוי תאילנדי. שיטת הטיפול התאילנדי משלבת בתוכה גם עקרונות תזונתיים ונשענת בין היתר על שימוש בצמחי מרפא. העיסוי התאילנדי הוא בין העקרונות הטיפוליים הבסיסיים עליהם נשענת הרפואה התאילנדית המסורתית.

מי שהפיץ את טכניקת המסאז' התאילנדי ועקרונותיה והפך את הידע הטיפולי ועקרונות הריפוי שעומדים בבסיסה לנגישים עבור שאר העולם – הוא רופא בודהיסטי בשם שיוואגו קומרפאג'. קומרפאג' נחשב לאבי העיסוי התאילנדי. על חשיבותו ההיסטורית הרבה של העיסוי התאילנדי במזרח הרחוק, ניתן ללמוד מקיומם של טקסטים רפואיים קדומים, אשר נחצבו באבן כדי לשמר את המסורת של העיסוי התאילנדי. את התגליפים הללו ניתן לראות עד היום על קירות מקדש וואט פו שנמצא בעיר בנגקוק בתאילנד.

הידע העתיק ופרקטיקת העיסוי התאילנדי הועברה מדור לדור, דרך הורים לילדיהם, מה שנועד להבטיח כי הטכניקות המסורתיות הללו ימשיכו להביא תועלת גם לדורות הבאים.

טכניקות העיסוי התאילנדי נבדלות זו מזו, ושונות בין אזור לאזור בתאילנד. כיום, ההבדלים בשיטת הטיפול ניכרים בעיקר באזורים המרוחקים של תאילנד. בדרום תאילנד הדגש הוא על נקודות לחץ (התמקדות בקווי או ערוצי האנרגיה – הידועים גם בתור מרידיאנים) ובצפון תאילנד הדגש הוא על מתיחות. אולם מטפלים מקומיים רבים בתאילנד נוהגים לקיים כנסים כדי ללמוד על טכניקות העיסוי התאילנדי המקובלות בשאר אזורי המדינה, ולהרחיב את הרפרטואר הטיפולי שלהם. בכך, משמש העיסוי התאילנדי גם כמעין גשר בין מסורות מקומיות ותרבויות שונות. כיום, מבחינה מסחרית, שיטת העיסוי התאילנדי המקובלת משלבת גם טיפול בנקודות לחץ וגם טיפול בעזרת מתיחות.

 

מהם העקרונות הבסיסיים של עיסוי תאילנדי

עיסוי תאילנדי עובד על קווי המרידיאן (ערוצי אנרגיה) בגוף. כאשר אתם חולים, פירוש הדבר הוא כי זרימת האנרגיה סביב הגוף נחסמה או שהיא לא זורמת בצורה חופשית כפי שהיא אמורה. כאשר המטופל עובר עיסוי תאילנדי זה מעודד את הזרימה של האנרגיה מחדש, ומעניק הרמוניה ואיזון מחודש לגוף.

למטפלים בעיסוי תאילנדי יש לרוב תחושה אינטואיטיבית אשר מאפשרת להם לדעת באילו נקודות בגוף המטופל עליהם להפעיל לחץ וכמה זמן נדרש ללחוץ, במטרה לשחרר מתח שרירי ולמתוח שרירים מכווצים, ובסופו של דבר לעודד באופן זה זרימת אנרגיה סביב הגוף.

כאשר מטפלים העושים שימוש בטכניקת המסאג' התאילנדי משתמשים במשקל גופם בכדי לשחרר מתח ועומס מתוך השרירים של המטופל, העיסוי משפיע על גוף המטופל באופן עמוק יותר וממוקד יותר. מטפלים בשיטת העיסוי התאילנדי עושים שימוש במשקל גופם על מנת לשלוט בכמות הלחץ שהם מפעילים על אזורים שונים בגופו של המטופל, ולהבטיח שהם מפעילים את העומס הנכון לצרכיו של כל לקוח.

במסגרת העיסוי התאילנדי המטפל או המטפלת נוהגים להתחיל עם עבודה על נקודות הלחץ – המרידיאנים של המטופל. טכניקה זו מתבצעת על ידי לחיצה של כף היד והאגודל לאורך קווי האנרגיה של הפציינט, מה שמסייע לחמם את השרירים ומגביר את זרימת הדם. עבודה סביב המפרקים, שחרור מתח ועידוד תנועה מתרחשת לפני השלב של מתיחת הגפיים. דרך עבודה על קווי המרידיאנים והמפרקים המטפל בעיסוי תאילנדי מחמם את הגוף פיזית ורגשית מה שמאפשר למטופל להפיק תועלת מירבית מן המתיחות שיבואו בהמשך הטיפול.

במה העיסוי התאילנדי שונה מסוגי עיסוי אחרים?

שיטת העיסוי התאילנדית עושה שימוש בדרכים מגוונות להנעת ומתיחת השרירים והמפרקים כדי לסייע לגוף המטופל להשיב לעצמו את האיזון הבריא שלו. במסאג'ים תאילנדיים עושים מטפלים שימוש בכל חלקי גופם – כף היד שלהם, אצבעותיהם, המרפק, כפות הרגליים שלהם, הברכיים ועצמות הישיבה – כל אלו במטרה להניע את גוף הלקוח למתוח אותו ולהפעיל לחץ במקומות הדורשים טיפול. שיטת העיסוי התאילנדי היא כאמור שיטת טיפול עתירת כלים שעובדת בעזרת נקודות לחץ, מתיחת שרירים, מניפולציה של גוף המטופל ומחזור הדם, ופעולות של לחיצה ודחיסה בתנועה נמרצת. מאחר ובמהלך עיסוי תאילנדי מטפלים משתמשים בידיים, ברגליים, במרפקים, בזרועות ובברכיים – המסאז' התאילנדי מבוצע בדרך כלל (אם כי לא תמיד) על גבי מחצלת שפרושה על הרצפה. הבדל נוסף בין טכניקות העיסוי המערביות לעומת העיסוי התאילנדי, הוא שבניגוד לעיסויים מערביים בהם הטיפול לרוב מתבצע על גבי מיטת טיפולים וכולל שמנים ארומטיים שנמרחים על עור המטופל בתנועות מעגליות וממושכות, עיסויים תאילנדיים מבוצעים ללא שימוש בשמנים או קרמים, מאחר והעיסוי מתבצע כשהמטופל נותר בלבוש מלא.

על היתרונות הרבים של עיסוי תאילנדי

בין סגולותיו הרבות של העיסוי התאילנדי תגלו את היכולת שלו לשחרר מתח שרירי (ביחוד באזור הצוואר, חגורת הכתפיים, הגב והברכיים), להגביר את הגמישות ואת התנועתיות של המפרקים בגופכם וכן לשפר את הנשימה. הטכניקות אשר בהן מבוצע שימוש במסגרת עיסויים תאילנדיים, יכולות גם לעזור להמריץ את זרימת הדם, לחזק את מערכת החיסון וכן לתרום לתחושה כללית של מיקוד מנטלי. חווית עיסוי תאילנדי יכולה לסייע לכם להקל על תחושות ותסמינים שמקורם בלחץ וחרדה, לעודד את זרימת האנרגיה בגופכם, להעלות את רמות האנרגיה, החוסן והסיבולת שלכם, ולקדם תחושה כוללת של רגיעה ורווחה.


מה כדאי לכם לקחת בחשבון לפני שאתם מזמינים עיסוי תאילנדי?

אז למה אתם יכולים לצפות במהלל עיסוי תאילנדי? ראשית כל, עיסוי תאילנדי הינו עיסוי עמוק במיוחד. זהו בהחלט לא עיסוי סטנדרטי! במהלך המסאג' התאילנדי סביר להניח שינדנדו אתכם, ימשכו אתכם לכיוונים שונים, ימתחו אתכם, ויעשו בכם שלל מניפולציות שיגרמו לכם להרגיש כמו גומיה. יתכן מאוד שהמטפל או המטפלת שלכם אפילו לא יחליפו איתכם מילה בזמן הטיפול (ובפרט אם זכיתם לקבל עיסוי תאילנדי בעת טיולכם בתאילנד עצמה). כאמור, גישת הרפואה התאילנדית היא שיטה שונה במהותה מכל טיפולי הספא המערביים שחוויתם עד כה. בטיפול תאילנדי לא ילושו את שריריכם או יעשו לכם "נעים בגב" ומסאז'ים תאילנדיים הם בהחלט לא עדינים. זה אומר שאף שקבלת עיסוי תאילנדי ממטפל מנוסה וטוב בהחלט יכולה להיות חוויה שתצאו ממנה מרוצים ורגועים, יתכן כי במהלך העיסוי תחושו כאב באזורים מסוימים בגופכם שבהם השרירים תפוסים.

דבר נוסף שמומלץ לזכור הוא שבניגוד לטיפולים כמו עיסוי שוודי או מסאג' באבנים חמות – העיסוי התאילנדי הוא עיסוי שמבוצע כשאתם בלבוש מלא, וזה לא שגרתי. במסאז' התאילנדי כאמור, תחוו הרבה מתיחות פאסיביות שמהוות חלק מטכניקת הטיפול, והמטפל יעשה שימוש בחלקים שונים בגופו כדי לתפעל ולהרפות את גופך – למשל, כפות הידיים, האמות, המרפקים, הברכיים, הרגליים והבהונות. חשוב לבוא מוכנים לכך כדי לא להבהל כשפתאום תרגישו שמישהו מטייל לכם על הגב!

העיסוי התאילנדי אינו בהכרח אידיאלי עבור כל מטופל בכל מצב גופני, ולכן חשוב להביא מראש לידיעת המטפל שלכם מצבים בריאותיים העלולים להשפיע על העיסוי או האופן שבו הטיפול ישפיע עליכם, כדוגמת: פציעות או כאבים בעצמות או מפרקים, בעיות שלד, הריון, דליות, פקקת, ניתוחים שעברתם לאחרונה, לחץ דם גבוה וכדומה. במידה והמטופל הוא אדם מבוגר, חשוב לוודא מראש מול המטפל האם עיסוי תאילנדי הינו בהכרח הטיפול המתאים ביותר עבורו, ולשקול בחירה בטכניקת עיסוי אחרת ואגרסיבית פחות, במידת הצורך. למרות כל האמור לעיל – שיטת הטיפול התאילנדית על אף היותה בלתי שגרתית ואגרסיבית יותר בהשוואה לשיטות הטיפולים המערביות, מציעה למטופליה תועלות רבות ולכן אל לכם לחשוש מפניה! מטפל מוסמך ברפואה תאילנדית ידע להתאים כמובן את אופן הטיפול, עוצמתו והאינטנסיביות שלו להעדפותיו, צרכיו ומגבלותיו של כל מטופל. מעבר לכך, כל מה שנותר לכם המטופלים לעשות הוא לדאוג להרגיע את גופכם, לשחרר את הידיים והרגליים ולאפשר למטפל שלכם לעשות שימוש במשקל גופכם כדי להפיק תועלת מירבית מן העיסוי.

עיסוי תאילנדי – לאילו אנשים ומקרים זה הכי מתאים?

עיסוי תאילנדי הוא טכניקת טיפול מועילה ביותר עבור אנשים הסובלים ממתח שרירי רב, או כאלו החשים תשישות נפשית וגופנית, וכן לאנשים המעונינים להפטר מלחץ נפשי כרוני וחרדות. העיסוי התאילנדי הוא כמו טיפול עשרת אלפים עבור גוף האדם מאחר והוא משפיע גם על מערכת השריר, גם על השלד, גם על מערכת העצבים של המטופל וכן על האיברים הפנימיים והמערכת החיסונית בגופו. במהלך עיסוי תאילנדי מבוצע בין היתר שימוש בטכניקה של עצירת הדם, אשר במסגרתה המטפל מפעיל לחץ על איבר ובו עובר כלי דם מרכזי כמו הבטן, הרגליים או הידיים של המטופל ובכך מוביל לעליה בלחץ הדם של כלי דם הממוקמים מעל נקודת הלחץ. כתוצאה מפעולה זו, מגיבה מערכת העצבים בגוף המטופל בהאטה של קצב הלב שנועדה לאיזון הלחץ דם. האטת הדופק של המטופל תורמת להרפיית הגוף ובניקוי רעלים מזורז.

כל אלו, לצד התנועות והתמרונים הנוספים המעורבים במסאג' תאילנדי, מסייעים להפגת המתח הפיזי והרגשי אצל מטופלים ותחושה כללית של שחרור, רוגע והתארכות של הגוף. מטופלים רבים שחוו מסאז תאילנדי מדווחים כי בעקבות הטיפול כאבים כרוניים מהם סבלו שנים, הופחתו או נעלמו בעקבות הטיפול. לסיכום, העיסוי התאילנדי מטפל במגוון מכאובים ובעיות – הן נפשיות והן גופניות. מעבר לכך, מדובר בטיפול ספא מיוחד מאוד, מהנה ומשחרר, וכן בשיטה שיכולה להוות גם טיפול מונע לכאבים מסוגים שונים.

עיסוי תאילנדי
סיבות נוספות להזמין עיסוי תאילנדי?

ניסיתם כבר את כל סוגי הטיפולים בספא ואתם מחפשים חוויית טיפול מסוג חדש, מיוחד ואחר?
תמיד רציתם להשתתף בשעורי יוגה אבל החלטתם שזה לא בשבילכם? יכול מאוד להיות שקבלת עיסוי תאילנדי באופן תקופתי הוא הפתרון בדיוק עבורכם. עיסוי תאילנדי ידוע כפתרון נהדר לשיפור הגמישות (ממש כמו בשעור יוגה), הגדלת טווח התנועה והארכת השרירים. רק שבניגוד לשעורי יוגה – פה לא תצטרכו להתאמץ. את העבודה הקשה עושים המטפלים.

רוצים ללמוד עוד על תאילנד? כנסו לאתר "פשוט תאילנד" בכתובת: https://p-thailand.co.il

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים עכשיו!
לפני ואחרי ניתוח השתלת שיער
השתלת שיער בטורקיה

השתלת שיער בטורקיה הפכה בשנים האחרונות לאחד הטרדנים החזקים והמוצלחים בעולם ולישראלים בפרט. אלפי מטופלים מכל העולם מגיעים לטורקיה בכדי לעבור השתלת שיער תודות למעצמת השיער העולמית שהתפתחה שם. מבחינתנו הישראלים, שידועים כבעלי נטיית התקרחות, זוהי בשורה של ממש. אם גם אתם רוצים להנות משיער מלא – הגעתם למקום הנכון.

צפו בסרטון כדי לדעת יותר
טיפולי זקיקי שיער
נגן וידאו
איך זה עובד?
01
יוצרים איתנו קשר

ניתן ליצור קשר בטלפון 077-997-0271 או בהשארת פרטים לחזרה.

02
אבחון מקצועי

אתם תצטרכו לשלוח לנו תמונות מחמישה זוויות שונות, ואנו נאבחן אותם על ידי גורם מקצועי.

03
יוצאים לדרך

לאחר שיהיה לנו את כל הפרטים אתם תקבלו הצעת מחיר הכוללת הכל החל מבית מלון לשהייה בטורקיה, טיסות וכל מה שצריך. ולאחר שאתם מאשר אנו יוצאים לדרך.

שיהיה בהצלחה!