מה העונש על עריקות – ואיך לצאת מזה בזול?

במדינת ישראל כל אזרח מחויב לשרת בצבא למשך שלוש שנים. מדובר על אחד החוקים הקשים בישראל, שלוקח לרבים מאיתנו את השנים היפות בחייהם. כמובן שמדובר על מטרה חשובה, אולם יש מי שהחוק הזה פוגע בהם בצורה קשה, מה שמוביל אותם לערוק מהצבא ולא לשרת בו. העונש על עריקות עלול להיות חמור, במיוחד בימים אלו, וכאן ננסה לעזור לכם להתמודד איתו. 

 

עריקות

עריקות מהצבא היא המונח המשפטי שמתאר חייל שמסרב לשרת. חשוב להבחין בין שני סוגי עריקות. הסוג הראשון הוא מי שמסרב להתייצב לשירות. במצב כזה לא מדובר על חייל, אלא על מי שמסרב להתגייס.

מנגד, הסוג השני של עריקות הוא של מי שהתגייס לשירות חובה, אולם במהלך השירות שלו מסרב להתייצב ביחידה אליה הוא שייך. במצב השני העריק נחשב כחייל, ואילו בסטטוס הראשון הוא עדיין אזרח, אם כי מערכת האכיפה הצבאית היא זו שאחראית לטפל בו. בשני המקרים, עריקות עלולה להוביל אתכם לענישה חמורה.

 

עונשים אפשריים

את סוגי העונשים על עריקות ניתן לחלק לשני סוגים. הסוג הראשון אלו עונשים ישירים, שדומים לעונשים שניתנים בגין הפרות חוק אחרות. הסוג השני אלו סנקציות אותן המדינה מטילה על מי שמסרבים לשרת בצבא. כאן אנו עדים לתופעה מיוחדת שלא קיימת בחוקים אחרים, ונועדה לייצר תמריץ שלילי שיגרום לאנשים לא לערוק.

העונש הקלאסי על עריקות הוא כמובן מאסר. בין אם מדובר על חייל או על מועמד לשירות ביטחון, הסכנה של כליאה מרחפת מעל ראשו של כל עריק. בנוסף, עריק לא יוכל לצאת מהארץ ואם הוא חוזר מחו"ל סביר להניח שכבר בשדה התעופה הוא ייעצר. חשוב לציין שחייל בשירות פעיל שמוגדר כעריק, זמן השירות שלו מוקפא למשך כל תקופת העריקות והוא יצטרך להשלים אותו.

טקסט עונשין

איך להימנע מעריקות – השגת פטור חוקי

כפי שהבנתם, עריקות היא סטטוס שכנראה שאתם לא רוצים להיות בו. אם אתם לא מעוניינים לשרת בצבא מסיבות כלשהן, ייתכן ותוכלו לקבל פטור חוקי שיאפשר לכם לא לשרת בלי להיות מוגדרים בתור עריקים. מצב נפשי מורכב או בעיות רפואיות מהווים עילה לפטור חוקי מהצבא.

 

איך עורך דין צבאי יכול לעזור

הסיבה שכדאי לכם להתייעץ עם עורך דין צבאי היא שהדיונים על עריקות נעשים בבתי משפט צבאיים. עורך דין צבאי מכיר לעומק את המערכות הללו ויוכל לדאוג לכך שתצאו בלי עונש חמור למרות העריקות, או פשוט שתקבלו פטור מהשירות בצבא. חשוב רק לבדוק שמדובר על עורך דין שמומחה בתחום הצבאי, ולא סתם עורך דין פלילי.

 

לסיכום

עריקות מהצבא עלולה לגרור איתה עונשים כבדים, לרבות עונש מאסר. אם אתם נמצאים במצב של עריקות או שאתם מרגישים שאתם כבר לא מסוגלים לשרת, מומלץ לפנות לסיוע של עורך דין צבאי מנוסה.

תמונה בכלא

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים עכשיו!
לפני ואחרי ניתוח השתלת שיער
השתלת שיער בטורקיה

השתלת שיער בטורקיה הפכה בשנים האחרונות לאחד הטרדנים החזקים והמוצלחים בעולם ולישראלים בפרט. אלפי מטופלים מכל העולם מגיעים לטורקיה בכדי לעבור השתלת שיער תודות למעצמת השיער העולמית שהתפתחה שם. מבחינתנו הישראלים, שידועים כבעלי נטיית התקרחות, זוהי בשורה של ממש. אם גם אתם רוצים להנות משיער מלא – הגעתם למקום הנכון.

צפו בסרטון כדי לדעת יותר
טיפולי זקיקי שיער
נגן וידאו
איך זה עובד?
01
יוצרים איתנו קשר

ניתן ליצור קשר בטלפון 077-997-0271 או בהשארת פרטים לחזרה.

02
אבחון מקצועי

אתם תצטרכו לשלוח לנו תמונות מחמישה זוויות שונות, ואנו נאבחן אותם על ידי גורם מקצועי.

03
יוצאים לדרך

לאחר שיהיה לנו את כל הפרטים אתם תקבלו הצעת מחיר הכוללת הכל החל מבית מלון לשהייה בטורקיה, טיסות וכל מה שצריך. ולאחר שאתם מאשר אנו יוצאים לדרך.

שיהיה בהצלחה!