כשזה עמוק – כל מה שאתם צריכים לדעת על עיסוי רקמות עמוק

עיסוי רקמות עמוק הינו סוג של טיפול בעיסוי, אשר כרוך בהפעלת לחץ יציב ומשיכות איטיות בכדי להגיע לשכבות העמוקות יותר של השרירים והפאשיה (באנגלית: Fascia – רקמת חיבור רכה המקיפה את השרירים). עיסוי רקמות עמוק משמש לטיפול בשלל מכאובים וכאבים כרוניים, לרבות אזורים מכווצים בגוף המטופל כמו צוואר נוקשה, או כאבי גב עליון, כאבי גב תחתון ותחושת נוקשות בגב, מתיחת שרירים ברגליים וכתפיים כואבות. במאמר זה נסקור את התועלות הרבות שמציע עיסוי רקמות עמוק למטופלים, נספר לכם למה תוכלו לצפות בזמן טיפול בעיסוי רקמות עמוק, נענה על שאלת השאלות – האם עיסוי רקמות עמוק הוא טיפול כואב? ונדבר על תופעות הלוואי האפשריות. השארו עימנו!

מה זה עיסוי רקמות עמוק?

עיסוי רקמות עמוק הוא טכניקת עיסוי המשמשת בעיקר לטיפול בבעיות שרירים ושלד, כגון מתח שרירי ופציעות ספורט. זה כרוך בהפעלת לחץ מתמשך באמצעות משיכות איטיות ועמוקות בכדי להגיע אל השכבות הפנימיות של השרירים של המטופל ורקמות החיבור (הפאשיה). זה עוזר לפירוק רקמות צלקת הנוצרות בעקבות פציעה ולהפחתת מתח בשרירים וברקמות. מסאז' רקמות עמוק עשוי גם לתרום לריפוי מהיר יותר על ידי הגברת זרימת הדם והפחתת הדלקת. אנו ממליצים לכם להמשיך לקרוא כדי ללמוד עוד על עיסוי רקמות עמוק, כולל האופן שבו הוא שונה לעומת העיסוי השבדי ולגלות למה תוכלו לצפות במהלך טיפול הרקמות העמוק שלכם.

האם עיסוי רקמות עמוק הוא מה שהשרירים שלך זקוקים לו?

העיסוי לרקמות העמוקות מציע יתרונות פיזיים ופסיכולוגיים כאחד. שלא כמו טכניקות עיסוי אחרות המתמקדות בהרפיה, עיסוי רקמות עמוק עוזר לטפל בכאבי שרירים ובשיפור הנוקשות בגוף המטופל. אבל זה עדיין יכול לעזור לכם גם להירגע נפשית. מחקר משנת 2014 שכלל 59 משתתפים מצא כי עיסוי רקמות עמוק עזר להפחית את הכאב בקרב אנשים עם כאבי גב תחתון כרוניים. החוקרים השוו את השפעותיו של מסאג' רקמות עמוק להשפעות של תרופות אנטי דלקתיות לא סטרואידליות, כמו איבופרופן (אדוויל). אנשים דיווחו גם כי עיסוי רקמות עמוק מסייע להקלה משמעותית כשמדובר בפתולוגיות של פציעות ספורט, פיברומיאלגיה,  דורבן בכף הרגל ( plantar fasciitis ), לחץ דם גבוה,  סכיאטיקה (או בכינויה האחר – אישיאס), מרפק טניס ( Tennis Elbow ), ועוד מגוון של פגיעות ספורט נפוצות וכאבים כרוניים.

מה הם היתרונות של עיסוי רקמות עמוק?

עיסוי רקמות עמוק בדרך כלל מתמקד בהצלחה מרובה בהקלה בבעיה ספציפית, כמו כאבי שרירים כרוניים, שיקום פציעות, ובבעיות הרפואיות / אורטופדיות שלהלן:

 • כאב גב תחתון
 • ניידות מוגבלת
 • התאוששות מפציעות (למשל צליפת שוט או נפילות)
 • פציעות מאמץ כדוגמת תסמונת התעלה הקרפלית
 • בעיות יציבה
 • מתח שרירי באזור מיתר הברך
 • מתח שרירי בשרירי העכוז
 • מתח ברצועה האיליו – טיביאלית ( ( IT Band
 • כיווץ בשריר הארבע ראשי
 • כאבים באזור הרומבואידים – השרירים המעוינים ( rhomboids )
 • כאב בשרירי הגב העליון
 • כאבים שמקורם בדלקת מפרקים ניוונית / דלקת מפרק העצם (באנגלית: Osteoarthritis pain)
 • סיאטיקה
 • תסמונת פיריפורמיס ( Piriformis syndrome )
 • מרפק טניס
 • פיברומיאלגיה
 • כאבי גב או צוואר

עם זאת מן הראוי לציין כי אפקטיביות הטיפול במכלול הבעיות לעיל לא הוכחה מדעית באופן גורף. לכן אם אתם מעוניינים בעיסוי שתכליתו היא מניעת פציעות ספורט, או עיסוי לשיפור ביצועים ספורטיביים כמו הגדלת טווחי תנועה, המרצת זרימת הדם, שיפור הגמישות, או עיסוי שמטרתו לסייע לשרירים בגופכם להתאושש לאחר פעילות ספורטיבית מאומצת – יתכן כי דווקא עיסוי ספורטאים הוא הטיפול הרלוונטי יותר עבורכם.

מה ההבדל בין עיסוי רקמות עמוק ובין עיסוי שוודי קלאסי?

עיסוי רקמות עמוק ועיסוי שוודי הם שני סוגים שונים של טיפול בעיסוי. שניהם משתמשים בטכניקות טיפוליות דומות במקצת כמו תנועות של לטיפה או משיכה, אך לעיסוי שוודי קלאסי ועיסוי רקמות עמוק יש שימושים שונים והם שונים מאוד זה מזה בהיבט של כמות הלחץ שהמטפל מפעיל על גוף המטופל. להלן ההבדלים העיקריים בין עיסוי רקמות עמוק לעיסוי שוודי:

מטרת הטיפול

מסאז' רקמות עמוק הינו טכניקת עיסוי יעודית שמשמשת בעיקר לטיפול בכאבים כרוניים ופגיעות שרירים וספורט. העיסוי השבדי משמש בעיקר כדי לעודד הרפיה של הגוף והנפש, והפחתת מתח שרירים הנגרם כתוצאה מפעילויות יומיומיות בעצימות נמוכה, כמו ישיבה מול מחשב.

כמות הלחץ המופעלת

עיסוי שוודי הוא עיסוי בעל אופי עדין יותר העושה שימוש במעט פחות מתח מאשר עיסוי רקמות עמוק. שני סוגי הטיפולים (שוודי ורקמות עמוק) כוללים שימוש בכפות הידיים ובאצבעות של המטפל תוך כדי לישה ומניפולציה של הרקמות בגוף המטופל, אך במהלך עיסוי רקמות עמוק לעתים גם מבוצע שימוש במרפקים ובזרועות הידיים לטובת להפעלת לחץ מוגבר. על שרירים ורקמות רכות.

שטח הטיפול בו מתמקדים

עיסוי רקמות עמוק מוכוון לטיפול בשכבות הפנימיות של השרירים שלך. הוא משמש לטיפול בפציעות בשרירים ובגידים, כאבים ונוקשות בקבוצות השרירים העיקריות בגוף האדם. העיסוי השבדי לעומת זאת, מכוון לשכבות השרירים השטחיות ומתמקד בחלקי גופכם הנוטים להחזיק את המתח הרב ביותר במהלך היומיום, כמו הצוואר, הכתפיים והגב.

מה בדיוק קורה במהלך טיפול במסאז' רקמות עמוק?

לפני עיסוי הרקמות העמוק שלך, המטפל בעיסוי שלכם ירצה לדעת על אזורי הכאב שלכם.
עיסוי רקמות עמוק יכול לערב את כל גופכם או רק אזור אחד. ברגע שתהיו מוכנים לטיפול, תתבקשו לשכב על הגב או הבטן, מתחת לסדין. אתם יכולים לבחור אם אתם מעדיפים להשאר בבגדים תחתונים בלבד או בלבוש מלא יותר, אך קחו בחשבון כי כל אזור בגופכם שעליו תרצו שיעבדו, יצטרך להיחשף בשלב כזה או אחר של הטיפול.

בתחילת טיפול הרקמות העמוק, המטפל בעיסוי מחמם את שרירי המטופל באמצעות מגע קל יחסית. לאחר ששרירי המטופל מתחממים, מגיע השלב בו מתחיל המטפל לעבוד על האזורים בהם כואב לך. המטפל שלכם יעשה שימוש בטכניקה של לישה עמוקה או תנועות לטיפה ומשיכה בעוצמות משתנות לפי הצורך. על כל אלו נרחיב בהמשך.


באילו טכניקות של עיסוי עושים שימוש כשמדובר בעיסוי רקמות עמוק?

בעוד שחלקים מסוימים בטיפול רקמות עמוק עשויים להרגיש לכם זהים למה שחוויתם בטיפולי עיסוי שבדי, מן הראוי לציין כי עיסוי רקמות עמוק איננו גרסה אגרסיבית יותר של עיסוי שוודי. שיטות העבודה בעיסוי רקמות עמוקות, משמשות לפירוק של רקמות צלקת בגוף או שחרור "קשרים" או הידבקויות (גושים של רקמות כואבות ונוקשות) העלולות לשבש את זרימת הדם ולגרום לכאב, טווח תנועה מוגבל ודלקת. בתחילת עיסוי רקמות עמוק מופעל בדרך כלל לחץ קל יחסית כדי לחמם ולהכין את השרירים לטיפול. לאחר שהשרירים והרקמות חוממו באופן זה, ישתמש המטפל שלכם בדרך כלל באחת מן הטכניקות הספציפיות לעיסויי רקמות עמוקים. הטכניקות הנפוצות כוללות:

הפשטה ( באנגלית: striping )

הפעלה של לחץ עמוק, בתנועה ישרה שגולשת לאט לאורך סיבי השריר בעזרת המרפק, האמה, מפרקי האצבעות והאגודל. פעולת הסטריפינג מסייעת להארכה של שרירים קצרים ומכווצים וכן לטיפול בנקודות כאב (טריגר פוינטס).

חיכוך עמוק ( באנגלית: deep friction )

תנועת החיכוך העמוק (מוכר גם בתור "פריקשן עמוק") היא מגע בלחץ מעגלי המופעל לאורכן או לרוחבן של קבוצות סיבי שריר רגישות ונקושות במיוחד (מה שידוע בתור "קשרים" בשריר או נקודת טריגר) כדי לשחרר הידבקויות ולרכך את הרקמות. הפריקשן מופעל על הגידים שמחברים את השרירים לעצמות או בעומק השריר – לפי צרכיו של המטופל.

תנועת קרוס פייבר (באנגלית: fiber cross)

עבודה רוחבית על גבי סיבי השרירים בגוף המטופל.

לחיצה סטטית

לחיצה עמוקה וממוקדת שנעשית בעזרת אצבעותיו של המטפל בדרך כלל, על אזור בגוף המטופל שיש בו מתח שרירים.

פחות אבל עוד כואב? או: האם עיסוי רקמות עמוק אמור לכאוב לי

אם קראתם עד כאן אתם ודאי טרודים בשאלה: האם עיסוי רקמות עמוק הוא טיפול מכאיב?
כאמור, מטפלים בעיסוי רקמות עמוק עשויים להשתמש בקצות אצבעות, בפרקי אצבעות, בידיים, במרפקים ובזרועות הידיים במהלך עיסוי רקמות עמוק.

בזמנים מסוימים במהלך העיסוי שלכם, אתם עלולים לחוש אי נוחות מסוימת או אפילו כאב כלשהו, ​​שכן המטפל בעיסוי רקמות עמוק עובד באזורים שבהם יש הידבקויות או רקמות צלקת. כאב הוא לא בהכרח דבר טוב, וזה שכואב לכם בזמן הטיפול לא בהכרח מבטיח שהעיסוי יהיה יעיל! למעשה, גופכם עשוי להתכווץ כתגובה לכאב, מה שיקשה על המטפל להגיע לשרירים עמוקים יותר.

לכן יתכן שתתבקשו לנשום עמוק כאשר המטפל בעיסוי עובד באזורים מתוחים במיוחד בגופכם. הנשימה תסייע למטפל להגיע לעומק הנדרש ביתר קלות ולכם להתמודד טוב יותר עם הכאב הנקודתי שעשוי להתלוות ללחיצות באזורים הרגישים יותר.

יתרה מכך, עליכם תמיד לתקשר עם המעסה שלכם ולהביא לידיעתה או ידיעתו, אם אתם חשים אי נוחות חריפה או כאב במהלך העיסוי. המטפל יכול להתאים את הטכניקה או לדאוג לחמם עוד יותר את הרקמות הרלוונטיות אם השרירים השטחיים מתוחים.

מה אמורים להרגיש לאחר טיפול של עיסוי רקמות עמוק?

בתום העיסוי, אתם עשויים לחוש נוקשות או כאב, אך זה אמור לחלוף בתוך פרק זמן קצר יחסית.
אנו ממליצים לכם ליצור קשר עם המטפל בעיסוי שבו בחרתם, אם יש לכם חששות או במידה ואתם מרגישים כאב בלתי נסבל לאחר ביצוע העיסוי. בנוסף, שתיית מים מרובה לאחר העיסוי חשובה ומומלצת מאחר והיא עשויה לסייע לשטוף את הפסולת המטבולית מהרקמות. בימים שלאחר עיסוי הרקמות העמוק, יתכן כי תחוו כאב ואי נוחות. אל דאגה – לא מדובר בעניין חריג בהקשר של טיפול מסוג זה. שימוש בכרית חימום או שקית קירור עטופה במגבת עשויים לעזור להקל על הכאב.


תופעות לוואי אפשריות של עיסוי רקמות עמוק ודרכים להמנע מהן

עיסוי ברקמות עמוקות עשוי שלא להיות בטוח לאנשים הסובלים מקרישי דם (למשל פקקת או פקקת ורידים עמוקים), בגלל הסיכון של קרישי הדם להתנתק. אם אתם סובלים מקרישי דם או שאתם נמצאים בקבוצת סיכון להיווצרות קרישי דם, זה חיוני כי תדאגו להתייעץ עם רופא המשפחה שלכם לפני שאתם בוחרים לפנות לטיפול בעיסוי רקמות עמוק.

בנוסף, אם עברתם ניתוחים כשלהם לאחרונה, כימותרפיה, הקרנות או שאתם סובלים מבעיה רפואית אחרת, כדאי לבדוק זאת עם הרופא שלכם לפני שתגשו לטיפול של מסאז' רקמות עמוק. גם עבור אנשים מסוימים הסובלים מאוסטיאופורוזיס קיים הצורך להימנע מהלחץ העמוק אשר מופעל על הרקמות במסגרת עיסוי מסוג זה.

עור חבול

אין לעשות עיסוי רקמות עמוק ישירות על אזור חבול ובו שטפי דם, עור מודלק או נגוע, פריחות בעור, פצעים פתוחים או פצעים שטרם נרפאו, גידולים, בקע בבטן, עצמות שבירות או אזורים שהחלימו משברים בסמוך למועד הטיפול. עיסוי באופן כללי, ובמקרה של טיפול רקמות עמוקות בפרט – עלול לגרום לחבלות ולעיתים רחוקות, המטומה (צביר מקומי של דם מחוץ לתאי הדם), פקקת ורידים, ומצב המכונה נוירופתיה של עמוד השדרה.

אם יש לך בעיה רפואית מסוג כלשהו, ​​חשוב להתייעץ תחילה עם רופא המשפחה שלך כדי לברר על איזה סוג של עיסוי הוא ממליץ לך. לדוגמה, אנשים הסובלים ממצבים מסוימים, כגון דלקת חוליות מקשחת ( באנגלית: Ankylosing spondylitis ) עשויים שלא להיות מסוגלים לסבול את הכאב שהמטופל חווה לעתים במהלך עיסוי רקמות עמוק.

נשים בהיריון ומסאז'

נשים בהריון, צריכות גם הן לפנות ליעוץ רפואי במידה והן שוקלות טיפול במסאז' מכל סוג שהוא.
בהקשר של עיסוי רקמות עמוק באופן ספציפי – ההמלצה הגורפת לנשים הרות היא להימנע מעיסוי מסוג זה (או כל עיסוי אשר במסגרתו מופעל לחץ חזק על רקמות שונות בגוף המטופלת) במהלך ההיריון, 1 אך יתכן בהחלט כי הרופא שלך יוכל להפנות אותך למטפל או מטפלת שהוכשרו לבצע עיסוי לנשים בהריון במקום זאת.

עיסוי רקמות עמוק עלול גם לגרום לחבלות. קיימים דיווחים על מקרים של פקקת ורידים (venous thromboembolism ), פגיעה בעצב האקססורי הספינלי (spinal accessory neuropathy ), שטף דם בכבד (hepatic hematoma ), וכן תסמונת העצב האינטראוסאי האחורי (posterior interosseous syndrome )  – לאחר עיסוי רקמות עמוק.

לסיכום, למרות שטיפולי עיסוי הם בדרך כלל בטוחים, עיסוי רקמות עמוק מפעיל לחץ חזק מאוד על גוף המטופל, וייתכן כי אינו בטוח עבור כל אדם. חשוב מאוד שתדברו עם הרופא שלכם לפני שאתם רצים להזמין עיסוי רקמות עמוק במידה ואתם:

 • בעלי היסטוריה של קרישי דם או הפרעת קרישת דם
 • לוקחים מדללי דם
 • סובלים מהפרעת דימום
 • חולים בסרטן או עוברים טיפול בסרטן, כגון כימותרפיה או הקרנות

כל מי שיש לו אוסטאופורוזיס או סרטן שמתפשט לעצמות חייב להימנע מעיסוי רקמות עמוק שכן הלחץ החזק המופעל בו עשוי לגרום לשבר. במקרים מסוג זה, סוגים עדינים יותר של עיסוי, כמו עיסוי שוודי למשל, עשויים להיות בחירה טובה יותר עבורכם.

מטופלים אשר סובלים מפצע פתוח או זיהום עור מכל סוג שהוא, צריכים להמתין עם העיסוי עד שירפאו כדי להימנע מהחמרת המצב.

כיצד ניתן למצוא מטפל מוסמך לעיסוי רקמות עמוק?

אם אתם מעונינים להתנסות בעיסוי רקמות עמוק, חשוב לעבוד עם מטפל המוסמך לטכניקה זו ורצוי שיהיו גם המלצות מאנשים שאתם סומכים עליהם והתנסו בטיפול רקמות עמוק אצל אותו המטפל או המטפלת. על מנת למצוא מטפל טוב בעיסוי רקמות עמוק, תוכלו לבקש מהרופא המטפל בכם או לחילופין מהפיזיותרפיסט שלכם הפניה. ניתן כמובן גם לבקש המלצה מחברים ובני משפחה.

לפניכם מספר קווים מנחים שיסייעו לכם לבחור מתוך רשימת המטפלים הפוטנציאליים את המטפל המתאים עבורכם:

1. תחום ההתמחות של המטפל – עליכם לזכור כי לא כל המעסים מתמחים בעיסוי רקמות עמוק. חלקם עברו הכשרה לטיפולי ספא ממספר סוגים ואילו אחרים ממקדים את העבודה שלהם בתחום התמחות אחד או שניים בלבד. הקפידו לשאול אם המטפל אליו פניתם מציע עיסוי רקמות עמוק ומה הן סוגי הבעיות שהם מיומנים בטיפול בהן במסגרת התמחותם.

2. עלות – חשוב שתבררו מראש מה היא העלות לכל טיפולף מה הם אמצעי התשלום ותנאי התשלום אצל המטפל עמו אתם מדברים, והאם קיימות חבילות טיפולים שמאפשרות חיסכון בעלויות במידה והמליצו לכם על סדרת טיפולים של עיסוי רקמות עמוק. ישנם מטפלים או קליניקות אשר עובדים בהסדר עם קופות החולים (לעתים במסגרת תנאי הזכאות של הביטוחים המשלימים), או חברות ביטוח מסוימות. לכן במידה ויש לכם ביטוח משלים בקופת החולים שלכם, או פוליסה של ביטוח בריאות פרטי, שווה לכם לברר מראש האם המטפל אליו פניתם יש הסדר מול קופת החולים או הביטוח הפרטי שלכם.

3. תעודות והסמכות – בקשו מהמטפל אליו אתם פונים להציג לכם תעודות של הסמכות המעידות על כך כי המטפל מורשה לעסוק בטיפול בעיסוי רקמות עמוק במדינת ישראל.

עיסוי רקמות עמוק
עיסוי רקמות עמוק – נקודות שחשוב להביא בחשבון

עיסוי רקמות עמוק מתאים ביותר לאנשים העוסקים בפעילות גופנית עצימה על בסיס קבוע (למשל ריצה, ריקוד, אמנויות לחימה ועוד), או לאנשים הסובלים מפציעה או כאב כרוני. עם זאת, אם אתם נמנים על האנשים שיש להם סף כאב נמוך יחסית, או שאתם מעונינים בטיפול שמטרתו העיקרית היא פשוט להרפות שרירים מתוחים, קחו בחשבון כי העיסוי השבדי נחשב עדין יותר ויכול להיות בחירה טובה יותר עבורכם. כפי שציינו מספר פעמים, במידה ואתם סובלים מבעיה רפואית כלשהי, לפני שאתם פונים לקבלת עיסוי מכל סוג שהוא – חובה להוועץ תחילה עם הרופא הקבוע שלכם.

חשוב לזכור כי עיסוי רקמות עמוק הוא יותר מסתם עיסוי שמופעל בו לחץ עמוק. המטרות והטכניקות בעיסוק רקמות עמוק שונות מאלו של עיסוי שוודי למשל. למרות שעיסוי רקמות עמוק אינו הבחירה הראשונה של אנשים שמחפשים טיפול ספא מפנק, אלא פתרון המשמש להקלה בכאבים מסוגים מסוימים או בתסמינים של מצבים רפואיים שונים, אין להניח כי מסאג' רקמות עמוק חייב להכאיב לכם כדי להיות אפקטיבי! כדי להפיק את המירב מעיסוי הרקמות העמוק שלכם, זכרו תמיד לתקשר עם המעסה שמטפל בכם ולשתף אותו בתחושותיכם.

יש לכם שאלות נוספות? השאירו פרטים עכשיו!
לפני ואחרי ניתוח השתלת שיער
השתלת שיער בטורקיה

השתלת שיער בטורקיה הפכה בשנים האחרונות לאחד הטרדנים החזקים והמוצלחים בעולם ולישראלים בפרט. אלפי מטופלים מכל העולם מגיעים לטורקיה בכדי לעבור השתלת שיער תודות למעצמת השיער העולמית שהתפתחה שם. מבחינתנו הישראלים, שידועים כבעלי נטיית התקרחות, זוהי בשורה של ממש. אם גם אתם רוצים להנות משיער מלא – הגעתם למקום הנכון.

צפו בסרטון כדי לדעת יותר
טיפולי זקיקי שיער
נגן וידאו
איך זה עובד?
01
יוצרים איתנו קשר

ניתן ליצור קשר בטלפון 077-997-0271 או בהשארת פרטים לחזרה.

02
אבחון מקצועי

אתם תצטרכו לשלוח לנו תמונות מחמישה זוויות שונות, ואנו נאבחן אותם על ידי גורם מקצועי.

03
יוצאים לדרך

לאחר שיהיה לנו את כל הפרטים אתם תקבלו הצעת מחיר הכוללת הכל החל מבית מלון לשהייה בטורקיה, טיסות וכל מה שצריך. ולאחר שאתם מאשר אנו יוצאים לדרך.

שיהיה בהצלחה!